wtorek, maja 5

PODSUMOWANIE NASZEGO PROJEKTU "LEPSZY ŚWIAT BEZ WYPALANIA TRAW"

30 kwietnia na godzinie wychowawczej dokonaliśmy podsumowania naszego projektu "Lepszy świat bez wypalania traw". Pracę z projektem zaczęliśmy na początku lutego od obejrzenia krótkiej prezentacji multimedialnej "Świat wokół nas", którą opracowało Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła. Po obejrzeniu materiału dyskutowaliśmy na temat globalnych problemów otaczającego nas świata takich jak głód, zanieczyszczenie środowiska, wojny, nienawiść i przemoc i o tym, że istnieją organizacje, które próbują rozwiązywać te problemy. W rozmowie doszliśmy do wniosku, że w naszym środowisku dzieją się również zarówno rzeczy dobre jak i złe i że z ostatnimi warto walczyć.

W ten sposób podjęliśmy decyzję o udziale w ogólnopolskim projekcie "Społeczeństwo obywatelskie zaczyna się w szkole". Przyjęliśmy, że zajmiemy się tematem wypalania nieużytków rolnych i łąk na terenie naszej wsi. Uzgodniliśmy zakres działań i terminy ich wykonania oraz podzieliliśmy się na zespoły zadaniowe. Projekt nie mógł pozostać bez tytułu - ogłoszony na blogu konkurs szybko został rozwiązany.

Do końca lutego udało nam się zebrać najważniejsze informacje na temat problemu wypalania traw w Polsce. Internetowi szperacze: Dawid, Karolina i Klaudia zdobyli potrzebne do napisania ulotki materiały. Przeprowadziliśmy wywiad z komendantem OSP w Jaśkowicach. Opracowaliśmy również treść ulotki, w której wykazaliśmy szkodliwość wypalania traw, przypomnieliśmy przepisy zakazujące tego procederu, wyliczyliśmy ile kosztowało gminę gaszenie pożarów na terenie naszej wsi w roku ubiegłym i zestawiliśmy dane statyczne dot. ilość pożarów w Polsce, w Małopolsce z ilością pożarów w Jaśkowicach. Treść ulotki wykorzystaliśmy na 3 sposoby w dalszej realizacji projektu. Rozpoczęliśmy przeprowadzanie i nagrywanie wywiadów z mieszkańcami Jaśkowic, w których pytaliśmy o ich opinie nt wypalania traw.

W marcu kontynuowaliśmy gromadzenie nagrywanych rozmów z mieszkańcami i zamieściliśmy naszą ulotkę na łamach gazety NASZA PRZYSZŁOŚĆ.

W kwietniu fotografowaliśmy miejsca wypalania traw i większość zdjęć zamieściliśmy na naszym blogu. Rozdawaliśmy uczniom naszej szkoły miniulotki, czyli pomniejszoną wersję ulotki opracowanej w lutym, jak również rozwiesiliśmy ulotki w formacie A4 na wszystkich tablicach ogłoszeniowych w naszej wsi.

Ze wszystkich działań nie udało się nam zrealizować jednego: stworzenia prezentacji multimedialnej w oparciu o zgromadzony materiał audio i video. Mamy jednak nadzieję, że starczy nam zapału i czasu, by wrócić do tego pomysłu na początku przyszłego roku szkolnego.

W podsumowaniu projektu nie mogło zabraknąć rozmowy o emocjach i refleksjach związanych z tą nietypową pracą. Pojawiły się słowa: zadowolenie, radość, satysfakcja. Inni nie potrafili nazwać tego, co czują i myślą po realizacji projektu, ale byliśmy zgodni co do jednego: warto podejmować tego rodzaju wyzwania i próbować zmieniać siebie i najbliższe otoczenie.

DZIĘKUJĘ JESZCZE RAZ WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W PROJEKCIE, ZA ZAANGAŻOWANIE I POŚWIĘCONY PRYWATNY CZAS. DZIĘKUJĘ RÓWNIEŻ ZA OSTATNIĄ LEKCJĘ WYCHOWAWCZĄ I PODSUMOWANIE NASZEJ PRACY.